Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mezopotámie ve Středoasyrské říši

27. 5. 2010

Mezopotámie ve StředoAsyrské říši

V polovině 16 stol. př.n.l. se nejmocnějším státem severní mezopotámie stalo Mittani které se rozskládalo mezi Eufratem a jezerem Van kde bylo hlavní město Vašukami.

Na vrcholu bylo Mittani v 15. stol. př.n.l. kdy za vlády Lašutara ovládlo Sírii a Asýrii a uzavřelo spojenectví s Egyptem proti Chetitům. Babylón je v 16. stol. př.n.l. v ůpadku – přicházejí sem Kassité, přejímají Babylonskou kulturu a vládnou zde 5 staletí.

Vrchol středobabylonské říše je ve 14. stol. př.n.l. kdy za vlády Burnaburiáše II. který měl kontakty s faraonem Achnatonem.

Ve 14. stol. př.n.l. Chetité znovu útočí na Mittani. Bojuje se o obchodně důležitou Sírii. Nově se užívají válečné stroje – Mittani ztrácí Sírii a Asírii a Chetité začínají bojovat s Egyptem.

Po nájezdech mořských národů se nejmocnějčím státem stala StředoAsyrská říše. Cílem výbojů byli otroci a kořist do královského pokladu.

V polovině 13. stol. př.n.l. rozvrátili Mittani a dobyli Babylón.

Vrcholem je počátkem 11. stol. př.n.l. kdy za vlády Tiglapilesara Asyřané ovládají území od Středozemního moře po Střední Mezopotámii.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Jsi ale truhlík!

Žitoslav Truhloslav,23. 2. 2017 13:51

rozskládalo

rly?